събота, 9 февруари 2008 г.

Хамстери

Здравейте, всички посетители на този сайт,
Този сайт е направен с целта който има хамстер да разбере повече за него и природата му.


Какво е хамстер?

Хамстерът е вид гризач.




Хамстерът като домашен любимец

Една от най-важните черти на хамстера е усамотената му природа. Въпреки че са отгледани като част от едно котило, след като навършат 10-седмична възраст, не харесват компанията на други хамстери. Могат да се отглеждат по единично. Когато се гледат мъжкари заедно, те се бият и дори понякога единият може да убие другия. Хамстерът проспива по-голямата част от деня, като се разбужда по пладне, за да изкара една активна вечер. Хамстерите имат сравнително кратък живот – около 2-2,5 години (като засега рекорда е 4 години). Хамстерът има съвсем къса опашка, големи бузи и малки очи. Възрастните са обикновено от 10 до 15 см дълги, но женските достигат 17,5 см, като те са по-едри и по-големи от мъжките. Краката им са неокосмени, имат 4 пръста на предните и 5 пръста на задните крака. Хамстерите са доста послушни. Те реагират спокойно, когато се занимават с тях и именно това ги прави добър избор за деца. Не изискват много място или големи клетки, а също не ядат и много храна. Хамстерите се гледат много лесно. Не е необходимо човек да прекарва много време с тях, храната им се осигурява лесно и са доста устойчиви на заболявания.




Хранене
Хамстерите могат да се хранят с храна за хамстери, пресни плодове и зеленчуци. Хубавата храна за хамстери съдържа зърна от жито, изсушени зеленчуци, фъстъци, семена от шафран и малко слънчогледово семе. Не ги хранете със смес за птици. Купувайте по малко храна, за да е винаги прясна. Хамстерът изяжда около 1 супена лъжица от микса на ден. Миксът за хамстери е основното, което трябва да ядат. Наблюдавайте хамстера си дали изяжда всичко. Хубаво е към микса да се добавят малко количество свежи зеленчуци като моркови, зеле, целина, карфиол и броколи. Плодове се дават в много малки количества. Хубаво е да им се дава райграс 2-3 пъти в седмицата. Трябва да се избягват следните храни: суров боб, картофи, цитрусови плодове, домати, чесън, шоколад, а също и сладки и солени храни. Нужно е да се добавя и витаминна добавка, за да сте сигурни, че хамстерът ви получава всичките необходими за него витамини и минерали. Тъй като са нощни животни, е хубаво да се хранят по здрач, когато се събуждат.




Болести

Мокра опашка
Това е много сериозно чревно заболяване при младите хамстери, което обикновено завършва със смърт. Болните хамстери имат мокра и зацапана опашка от настъпилата диария. Заболяването не се предава на хора. Наблюдава се предимно при 3-6 седмични хамстери. Тъй като голяма част от хамстерите по зоомагазините са точно в тази възраст, заболяването може да настъпи скоро след купуването. Всички породи хамстери боледуват от тази болест.Какви са симптомите?Болните хамстери са летаргични, нямат апетит и спират да си почистват козината. Имат много тежка водниста диария, която зацапва областта около ануса и опашката. Диарията предизвиква обезводняване. Чувстват болки в корема. При тежки случаи се наблюдава кръв в диарията. Това е сериозно заболяване и, ако се забележат споменатите симптоми, се консултирайте с ветеринарен специалист.Как се лекува?Прилагат се антибиотици. Прави се вливане на разтвори против обезводняването, дават се лекарства за диарията. Хамстерите се поставят на топло и чисто. В повечето случаи, въпреки лечението, настъпва смърт 48 часа след наблюдаване на клиничните признаци. Как може да се предотврати?Хамстерите трябва да се отглеждат на чисто. При избора на хамстер трябва да се избере такъв, на който родителите не са боледували. Трябва да се избягва стресът и рязката смяна на обстановката - по-рядко да се играе с него през първите няколко дни; плавна промяна в храната, ако се сменя и т.н.

Паразити

При наличието на паразити, се подува корема и хамстерите отслабват. Само някои тении и глисти от сем. Oxynridae могат да засегнат хамстерите. Малки сегменти или приличащи на семки от краставица частици, са сигурен белег за паразитно заболяване. Най-сигурно е микроскопското изследване. Заболяват също и от външни паразити - бълхи и по-рядко от кърлежи. При тях се наблюдава суха кожа, пърхут, опадане на козината или сърбеж. При третирането е важно не само животните да се обезпаразитят, но и дома ви.





Отглеждане
Преди да си вземете хамстер трябва да си направите сметка дали ще можете да го отглеждате и да му осигурите най-подходящите условия за неговото пребиваване във вашето жилище.
Трябва да знаете, че хамстерите са активни нощно време и прочти през целия ден спят. Трябва да знаете също какво ще правите с вашият любимец когато вие сте на почивка. Важно е също почистването на клетката поне 1-2 пъти в седмицата. Всичко това трябва добре да се обмисли преди да се запътите към зоомагазина.

Температура Хамстерите имат способност да изпадат в зимен сън, ако температурите паднат под 15°С. Те започват да се движат все по-малко и дишането им се забавя. Нормалната за тях температура е 21°-23°С. Хамстерите лесно изпадат в стрес от високи температури, така че е добре през лятото да се държат на хладни места в помещението.

Постелка
Хамстерите обичат да правят дупки, затова постелката трябва да е дебела-3-4 см. Добре е да се смени всяка седмица, като обикновенно хамстерие използват единия ъгъл на клеткта за тоалетна и там постелката трябва да се сменя по-често.
За настилка се ползват непреработени дървени стърготини. Не бива те да са много фини, за да не попадат в очите и носа на хамстера.
За съндъчетата за риене не трябва да се ползва пясът събран отвън понеже може да зарази вашият любимец.

Клетката
Клетката на хамстера трябва да е поне 47 х 47 см и 15 см висока. Най-добри са клетките с твърда основа. Има три вида клетки, които се използват при хамстери: от стоманена мрежа, стъкло или пластмаса. Клетката от стоманена мрежа позволява на хамстера да използва мрежата като уред, по който да се катери. Стъклените клетки се почистват лесно, но нямат почти никаква вентилация. Пластмасовите обикновено се продават с много играчки за хамстерите, което ги прави трудни за почистване, а и в тях вентилацията не е оптимална. Има и клетки на два етажа, които са подходящи както за едно животно така и за повече.
При обзавеждането на клетката първото нещо, което трябва да поставите е къщичка за сън. В зоомагазините има различни модели готови къщички. По- добре е да си вземете такава с повдигащ се покрив особено ако смятате да развъждате любимците си.
Подходящи за храна са тежките съдове коите не могат да бъдат преобърнати. Те трябва да се почистват лесно. Съдовете за вода представляват специални готови поилки, които можете да откриете в зоомагазините.
Хамстерите обичат де си играят и затова трябва да им осигурите катерушки, играчки или колела за бягане. Те са важни и за поддържането на здравето им. Катерушка може да се направи и в домашни условия от клони.
В зоомагазините може да се намерят съндъчета за риене. Това е едно от най-любимите занимания на хамстерите.
Важно е клетката да се разположи на място където няма пряко слънце и не става течение. Тя не бива да се поставя и близо до отоплителни уреди, които да изсушават прекалено въздуха. Тъй като хамстерите спят през деня тяхната клетка не бива да е близо до телевизор който постоянно ще работи. Това може да доведе до раздразнение и агресия.




Съвети при покупката на хамстер

С хамстер можете да се снабдите от ваш познат, който има малки или да си закупите от зоомагазините. Когато купувате хамстер трябва да се съобразите с това, че са активни нощно време. За това най-подходящ за покупка на такова животно е късния следобяд. Когато си избирате хамстер трябва да огледате добре всички животни в клетката. Здравото животинче е с добре отворени очи без изтечения от тях. Изпражненията му са твърди и сухи и задницата му е много чиста. Ако един от хамстерите има подобни признаци не си вземайте от тази клетка понеже може всички, които са вътре да са се заразили.




Възпитание
Хамстерите могат да бъдат опитомени само при условие, че се занимавате с тях редовно. Преди да започнете опитомяването на хамстера трябва да се научите да го държите правилно. Това става като с дланта се обхване животното отгоре, а коремчето се обхваща с пръстите, без да го притискате. Не трябва да хващате животното за различни части на тялото или за кожата, както и за козината на тила. Това причинява болка и може да накара хамстера да ви ухапе дори и да е миролюбив.
Хамстерът обича да си похапва и това може да ви помогне при опитомяването му. Когато му подавате лакомство от ръка можете да се опитате да го погалите. В началото той може да не ви позволява, но ако сте постоянни и търпеливи ще постигнити успех. След това можете да го пуснете да се разхожда извън клетката като постоянно го наблюдавате. Това ще е много интересно за него понеже той е любопитен по природа и ще очаква с нетърпение следващата разходка. Не забравяйте поощрението чрез лакомства.
Ако се заредите с търпение за кратко време вие можете да приучите вашият любимец да не се страхува от вас и да очаква вашето внимание и компания. И не забравяйте, че вашият хамстер винаги трябва да бъде наблюдаван от вас или друг член на семейството особено когато е извън клетката.




Здраве
Здравето на вашият хамстер зависи от вас. Течението, горещия и студения въздух, влагата могат да разболеят вашия любимец. При ваденето на хамстера извън клетката трябва да го предпазвате от различни опасности, които се крият в дома ви. Не бива да има достъпни за него електрически кабели. Не бива да го изпускате от поглед ако наблизо има съдове пълни с вода. Хамстерите са любопитни и се пъхат във всяка дупка, която открият (зад парно, под мебели и др). Ако имате друг домашен любимец той не трябва да присъства в стаята когато хамстерът е на разходка. Чрез предварителното обезопасяването на всички тези неща вие ще осигурите вашето спокойствие и сигурността на вашия любимец.
Хамстерите са едни от най-устойчивите на болести животни. Здравето им обаче много зависи от условията, в които ги отглеждате. Ако те са оптимални и в клетката се поддържа чистота няма да имате проблем с новият любимец. Повечето от заболяванията трябва да се търсят в неправилното хранене или неподходящо място на клетката в дома. Профилактиката при този вид животни е за предпочитане пред лечението.
Тъй като хамстерите живеят кратко трябва още в зоомагазина да се избере млад и добре подвижен индивид, който да радва собствениците си по-дълго време. Въпреки това и дори при много добри условия на отглеждане вашият хамстер може да се разболее. Признаци на това са намалената подвижност, безапетитие, притворени очи, изтечения от очите или носа, проскубване или опадане на козината. При наличие на някои от тези симптоми трябва да се обърнете към вашият ветеринарен лекар. Не трябва да му давате лекарства без лекарско предписание. Така вместо да му помогнете може да му навредите.

14 коментара:

Хамстери каза...

Който иска може да види снимки на хамстери на адрес:
http://images.google.com/images?hl=bg&q=%D0%A5%D0%B0%D0%BC%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8&btnG=%D0%A2%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B5+%D0%BD%D0%B0+%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F&gbv=2

Хамстери каза...
Този коментар бе премахнат от автора.
Анонимен каза...

Тази нощ женската роди.На сутринта,понеже имам и мъжки,тя изяде две бебета.Може би е имало пове4е хамцтепи и ги е изяла.Когато мъжкият го махнах тя по4на да ги кърми (защото не бе ги кърмила.След това не е изяла нито едно мъни4е:D.Ако и на вас ви се слу4и това и имате мъжки непременно го отделете от женската! а ако нямате мъжки отделете малките,(но те 6те умрат),затова трябва много да ги наблюдавайте, защото женската може би пак 6те ги изяде , но едва ли.Благодаря за вниманието,дано и при вас е станало!

Анонимен каза...

mnogo bih iskala da imam hamster.znaete li k1de v polvdiv ima zoomagazini, v koito se prodavat hamsteri???

Анонимен каза...

mnogo bih iskala da imam hamster.znaete li k1de v polvdiv ima zoomagazini, v koito se prodavat hamsteri???

dimitar каза...

Wzeh si hhamster [redi nqkolko dni. Poneje trqbva6e da postavq maika si pred svar6en fakt za da mi razre6 da imam hamster trqbva6e da go kupq bez da razbere. Bqh 2ra smqna i otidah po rano na daskalo. Ostavih si ne6tata i pravo v zoomagazina. I pitah za hamsteri i mi poikazaha edin ogromen akfarium palen s hamsteri golemi i beli. Kazaha mi da si izbera...si4ki spqha :D i az si misleh 4e sa bolni i si izbrah edinstveniq buden koito sam doide pri men. 4oveka mi kaza 4e e jenska (ne pitah za godinite ;( mn sajalqqm sq). I zeh i stargotinki (mn finni ama kod a sa prai) i hrana i poilka i mi q sloji v edno ka6on4e i malko talaj na danoto i mi q dade. Zna4i 7 4asa izdarja tva jivcoto v ka6on4eto v daskalo do 4ina zavito s qketa (kireh ot drugite 4e ako razberat...). I na4i ve4erta go donesah i go slojih v edin konteiner za igra4ki i s talaj koito ima6e.. Maika mi be6e bqsna ne go izka6e dori ve4erta da prispi...no pri vida mu i omekna sarceto :D i se saglasi uj da ostane tazi no6t pak utre 6te go podarim na nqkoi ili 6te go varnem v magazina :D. I az si go opraih slojih voda hrana naqde se miloto. Tei se be6e stresnalo samo cvar4e6e i draska5e v 4as stresnah se da ne e omrqlo... I cqla no6t iz tozi konteiner 6ava (toi be6e s kapak i nisak i bez vazdoh) i sq zaspalo na drugiq den svilo se naprailo si leglo. I se beh stresnalk 4e samos pi denem ni6to ne qde6e... i tei 2 dena i vg4era mu kupih kletka i go pusnah mn i se izkefi. Mn go radva vartelejkata samo v neq sedi no ne vatre v neq a otgore i sa varti mn typa :D. I( si hapva mn i qde ok i ii dneska tolkoz mn izsra 4eee za 1 pat ot kakto q zeh sra amaa cqlata kletka nasra ujs ok 4e si gi zarovi 4e ne se di6a (zeh da sajqlavam 4e si kupih hamster :D) koito izka da mi help za otglejdaneto skaipa mi e mak4r4o i mer na 4oeka naprail tozi sait

magi каза...

здравйете,тези съвети много ми помагат аз имам 2 хамстеза мъжко и женско и сега женското ми ебременно все още нямам въртележка,вмомента хамстерите ми постоянно си играят с купичката за храна и вече я нагризаха цялата,също така си играят двамата по цял ден(но дали си играят или се бият незнам)моите хамстери също пият много вода,е чао пак благодаря за съветите.ЧАООО.ако някой иска да чатим в скайп намерете ме magincety96.чаооо!!!

ivetoo92 каза...

molq vi pomognete mi-moqt xamster go imam ot 30 min i ve4e 6te pripadne ot rev nemoje da qde i spi molq vi ot4aqx se -kak trqbva da go gledam i kvo da pr s nego.molq vi s stra6no netarpenie i okaqnost vi molq da mi pomognete da dam jivot na moeto xamster4e

ivetoo92 каза...

molq vi pomognete mi-kak da se grija za moeto xamser4e naistina imam nujda ot va6ata pomo6t

Анонимен каза...

Радвам се,че има сайтове като този-никой не се ражда научен и е хубаво,че има къде да погледнем когато не сме 100% сигурни за някоя съставка в храната,материалът на клетката и др. LOVE YOUR ANIMAL!!!

Анонимен каза...

Много полезен сайт мерси за информацията и съветите в него.

Анонимен каза...

ако ви е омръзнало да гледате за хамстера когато бяга навънка си купете топка за хамстеери и ще бяга където си поиска ;)

krasio каза...

Ave vsi4ki govorite za hrani te i za dobroto za mi6kite no az imam edno malko hamster4e no neznam dali trqbva da polagam griji za nego ili maikata 6te se opravi sama.Az imam li nqkakvi zadaljeniq kam maikata i malkoto.I ako ima kakvi sa.

Хамстери каза...

По принцип в почти всички зоомагазини се продават хамстери. Аз обикновено ходя в "Амазония". Намира се срещу форума, където е спирката на девятката. Друг зоомагазин е "Зоо Вет", който се намира на пазара до форума. Там обикновено има поне три вида храни за папагали, кучета, котки, гризачи и др., докато в "Амазония" помещението е по-голямо, а вторият етаж има само животни - костенурки, рибки, морски свинчета, хамстери, зайци, чинчили, изобщо голямо разнообразие.